Co powinniśmy zrobić?

Quoniam autem ea non sunt inlustra neque apparentia in aspectu, ut putamus oportuisse, et animadverto potius indoctos quam doctos gratia superare, non esse certandum iudicans cum indoctis ambitione, potius his praeceptis editis ostendam nostrae scientiae virtutem.

Wydaje się nam, że powinny to być sprawy jasne i oczywiste na pierwszy rzut oka, ale ponieważ nie są oraz ponieważ widzę, że raczej ludzie nie znający się na rzeczy niż uczeni cieszą się większymi wpływami, uważam, że nie należy walczyć z ambicjami niedouczonych, a raczej opublikowawszy podstawowe prawa ukazać, że nasz zawód ma swoje etyczne zasady.

Witruwiusz, O architekturze ksiąg dziesięć, ks. III, frg. 3

Nie rozumiemy przyczyny i jesteśmy zasmuceni faktem, że list otwarty – podpisany przez kilkadziesiąt autorytetów w dziedzinie kultury i sztuki wypowiadających się wyłącznie w sprawie formy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej – został całkowicie zignorowany.

Na nasze pismo z 5.11. odpowiedział natomiast Konserwator Wojewódzki zachęcając dnia 8.11. do upublicznienia informacji i kierowania postulatów do strony sprawującej opiekę nad zabytkiem (pobierz list Konserwatora Wojewódzkiego). To uczyniliśmy publikując list otwarty i Państwa głosy pod petycją. Niestety w piątek 12.11. listu nawet nie chciano przyjąć, a w sobotę pomnik odsłonięto. Czy w Polsce nie istnieje ustawodawstwo, które skutecznie chroni zabytki? Istnieje, ale czy jest skuteczne? To się właśnie rozstrzyga na naszych oczach.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.